Моля, въведете вашето потребителско име и парола.
Изчакайте зарежда се ..
Изчакайте зарежда се ..

Телефон за шампиони

2022

28

ноем.

 Подготвено за PolyComp от Стоян Тошев

OnePlus 10T 5G се появи в заглавията на световните медии някъде към края на лятото, като според „познавачите” от телефонния бранш трябваше да изпълни желанията на потребителите, нуждаещи се от телефон с един клас под флагмана One Plus 10 Pro. Днес той вече може да се намери и в България, но по-забавното е, че в крайна сметка се оказа, че OnePlus 10T 5G очевидно заема извънредна позиция – превъзхожда флагмана на компанията в някои отношения, макар и да не е перфектен в други. Но отново наблягам, че това е според „познавачите“, защото аз не забелязах сериозни минуси в този телефон. Макар и да признавам леко със завист, че се опитвах доста време да открия такива.

 

Рекордно бърз телефон, плюс някои нови топ технологии


Новостите при този модел изпъкват в области, които обикновено свързваме с марката OnePlus - създадена от самото си начало с идеята да предлага бързи и мощни телефони. Винаги най-важна за тях е производителността. Затова не е случайно, че OnePlus 10T 5G използва супермодерния чипсет Snapdragon 8+ Gen 1 с подобрена скорост и ефективност. Ще забележите това веднага като започнете да „разцъквате“ елементите по екрана, а ако си направите труда да проверите световните топ класации за скорост на Android базирани телефони (като ANTUTU Benchmark например), ще ви направи впечатление заслужената предна позиция на OnePlus 10T 5G. Само преди броени дни той заемаше място сред 15-те най-бързи телефона в света (в началото на август според много медии дори бе заел първа позиция!). Но това никак не е странно, защото в началото на ноември 2022 г. най-бързите Android телефони в света са базирани именно на чипсета Snapdragon 8+ Gen 1.


Моделът се предлага на нашия пазар във версии с 8 или 16 GB LPDDR5 RAM и 128 до 256 GB памет + UFS файлова система. Те му помагат за тоталната многозадачност на процесите (на ниво сървър), с която може да стартирате до 30 приложения във фонов режим. Геймингът успява също да повиши нивото си благодарение на HyperBoost Gaming енджина, гарантиращ бърза и плавна оптимизация на системно ниво в реално време.


Толкова много скорост в такова малко пространство, обаче, задължително води до нужда от по-добра и модерна система за охлаждане. Компанията е направила подобрения и в това отношение, така че да може да извлечете максимума от този чипсет. За да се справят със загряването, OnePlus са въвели нова система за охлаждане, наречена OnePlus Cryo-Velocity Vapor. Това е първата в света система за ултратънко парно охлаждане, съчетаваща по-голяма площ с усъвършенствани материали и преработен канал за разсейване на топлината за постигане на наистина революционни топлинни характеристики.


Освен забележителната му скорост, с която можете да се хвалите пред приятелите си без задръжки, ще можете да се радвате и на суперскоростното зареждане на смартфона - 150W! Това може да звучи прекалено много на фона на стандартните стари телефони, зареждащи се с часове, но в случая ултрабързото зареждане работи съвсем реално и може да зареди напълно телефона ви само за 19 минути! И то без да повлияе сериозно на живота на батерията. Създателите му твърдят, че можете да направите спокойно над 1600 цикъла на зареждане, а батерията все още ще бъде с 80% от капацитета си. Стойността ? в милиамперчасове е 4800 mAh, което е много разумен капацитет предвид мощния хардуер. За сравнение – дори флагмана на Samsung, Galaxy S22+, е с 4500 mAh.
Няма да ви пълня главите със синтетични или маниашки тестове на батерията, защото е ясно, че тя ще ви стига, ако не прекалявате с тежките задачи. Но със сигурност дори да гледате видео по цял ден, тя гарантирано ще работи от ранни зори до късна вечер, а пък ако екранът не свети непрекъснато (например говорите), то би трябвало да е достатъчна за повече от цяло денонощие приказки! Супербързото зареждане след това ще ви отнеме само около 20 минути, а фактът че за едва 10 минути зареждане процентите на батерията могат да се покачат от почти пълна нула до… 66% кара някои експерти да смятат, че спокойно можем да се откажем от нощното зареждане. Просто сутрин включвате телефона си за 10-20 минути докато се обличате за работа и той е зареден до дупка!
По дрехите посрещат…


Със сигурност в днешния пренаситен с продукти и борба за пазари свят, външният вид и опаковката са важно нещо. Когато купувам нов продукт, особено такъв от по-висок ценови клас, ми прави впечатление, че повечето компании наистина се стараят. Виждал съм слушалки за 600 лева, идващи в шит на ръка кожен калъф, лаптопи за по няколко хиляди лева, разположени в специални кутии с гравюри. Затова първоначалният допир до новия телефон е доста важен - особено когато си дал 1 699 лв. (колкото струва в момента OnePlus 10T 5G). Още от пръв поглед към кутията на модела става ясно, че вниманието към детайла го има. Яркочервеният цвят, идеално пасващият капак и перфектното комплектоване и защитни опаковки вътре са на ниво, което познаваме от една друга компания (с лого на ябълка) от години насам. Браво на азиатците, създали този телефон и всички детайли към него!
Телефонът, който имах възможността да разгледам и тествам няколко дни, любезно предоставен от официалният дистрибутор Поликомп, беше в единия от двата цветови варианта, а именно - Нефритено зелен. Другият предлаган цвят (който много ми се искаше също да зърна) се нарича „Черен лунен камък“ и определено изглежда уникално на снимки – с лека текстура (не е гланцово-стъклен като нефритено зеления). Хванат с големи и несръчни ръце, този флагмански телефон със стъклен гръб определено трябва да се притеснява, защото дори леко изпускане би могло да му причини щети по иначе перфектния външен вид. Неговата повърхност определено е хлъзгава и ако си купите този вариант, препоръчвам да ползвате защитен калъф. Защото… няма хич да ви е приятно, ако го изпуснете. В комплекта няма такъв, но пък има захранващ 160 W адаптер SUPERVOOC (все по-рядко налично нещо), USB-Type C кабел, както и няколко стикера.


Още няколко изречения за външния вид. Стъкленото покритие (както на екрана, така и на гърба) е Gorilla Glass 5. Върху него се оставят относително лесно следи от пръсти, които всъщност се изтриват… още по-лесно. Ако вземете черния вариант обаче, следи не би трябвало да има заради текстурата му.


В случай че сте ползвали или разглеждали предишни модели на компанията, OnePlus 10T 5G в задната част ще ви изглежда доста познат заради разположението на камерите. Те са монтирани на изпъкнала плоскост и имат свои собствени изрязани отвори с диаметър 16 мм. Рамката от всички страни на телефона е от пластмаса, като положителна черта е че няма антенни линии, които да развалят външния му вид. Това, което може да притесни някои фенове на марката, е липсата на Alert бутона – символ на идентичността на компанията. Той се използваше например за превключване на режимите на звънене, а сега е премахнат заради липсата на място и нуждата от по-добра оптимизация на вътрешното пространство. Възможно е този ход да ядоса много потребители, но предстои да видим.


OnePlus 10T 5G остава с обичайните два физически контрола - бутон за захранване отдясно и бутон за сила на звука отляво. Останалите елементи са там, където очаквате да бъдат. USB-C портът е отдолу, ограден от микрофон и високоговорител. SIM слотът също се откроява, като може да приема две нано SIM карти, но без възможност за microSD. Тук е и моментът да отбележа, че няма официална информация моделът да издържа на прах и влага, макар че се съмнявам проникването им в него да е толкова лесно. Отгоре има още един микрофон и допълнителен отвор за горния високоговорител.


В долната част на екрана е и четецът за пръстови отпечатъци – оптичен, което е вече нещо като стандарт. Той е доста близо до долния ръб на телефона, но това не пречи на сензора да работи без проблеми и в съчетание с бързия хардуер да отключва екрана мигновено.
OnePlus 10T 5G не е малък телефон – той има размери от 163 x 75.4 x 8.8 милиметра и тежи точно 204 грама. Дължината му е малко по-голяма от средната за класа, а това вероятно се дължи на двуклетъчната батерия вътре. Облите му ръбове обаче смекчават въздействието на възприятията ви за размер и ви карат да се чувствате комфортно.

 

Половината от всеки смартфон е… екран!


Да, така е – от едната страна винаги всичко е само дисплей. И затова той е толкова важен. При този топ телефон няма компромис по отношение на дисплея – той е 120Hz, 6.7-инчов OLED (води се Fluid AMOLED). Аз съм доста пристрастен към тази технология и телевизорите ми също са OLED, но това е друга тема. Все пак сега говорим за телефони, а този екран има леко необикновена резолюция от 1080 x 2412 пиксела (съотношение 20.1:9). Ако не ви го бях казал, вероятно нямаше да разберете това, нали? Плътността на пикселите на този дисплей е комфортните 394ppi, така че едва ли ще видите някога някакво назъбване на детайли или шрифтове.
Максималната честота на опресняване от 120Hz е отговорна за „мазното“ усещане при скролиране на текст или икони по екрана. Аз лично страшно много се зарадвах на това дребно нещо, може би сравнявайки го с доста по-стария си телефон, който лагва страхотно и всякаква идея за плавност при него е мираж. Динамичната му честота на опресняване може да варира от стандартната 60Hz до 120Hz. Панелът е способен да показва 10-битов цвят (1 милиард цвята), поддържа sRGB, а HDR10+ съвместимостта ще ви зарадва, когато гледате Netflix, YouTube или Amazon Prime. Доста часове наред не откъснах погледа си от кристалното видео, което Netflix демонстрира чрез този телефон. Колкото и да се опитвах да го „забавя“ с цъкане напред-назад и настройки – не успях! Не зная как е възможно и от каква връзка се нуждае телефона (вкъщи ползвам 5 GHz Wi-Fi), но специално при Netflix и YouTube не можах да забележа ни най-малко забавяне, накъсване или запецване при превъртане напред и назад. Забележително! Звукът от филмите също ми направи впечатление – телефонът има двойни стерео високоговорители и дори поддръжка на технология за потискане на шума.

 

Софтуерът, който кара хардуера да оживява


Ако се замислите е точно така. За какво ви е мощен хардуер, ако нямате добър софтуер, който да се възползва от него? Е, при този модел освен че имате най-новата версия на Android – 12 (разбира се скоро с поддръжка на 13), ще се радвате и на специалния Oxygen OS интерфейс, инсталиран „отгоре“. Той е доста удобен и познат за много потребители, като предлага множество екстри. Например функцията за бързо стартиране, позволяваща да отворите приложение или да изпълните задача, ако задържите пръста си върху скенера за отпечатъци за секунда-две. Има много празни слотове, в които да разположите приложенията си, и можете да ги обикаляте като плъзгате палеца си наляво или надясно.


По подразбиране е включен и Always-On дисплеят, който също можете да персонализирате. Това ще рече, че по всяко време на екрана можете да виждате различна информация, която да ви бъде полезна – избира се във вид на теми. Наличен е Horizon Light – функция, известна при други марки като Edge Light. Това е осветяване по ръбовете на екрана, което е добра алтернатива на LED светлинките за известия (получаване на SMS или съобщение от Viber например).


Стартовият панел може да се персонализира с различни формати и размери на иконите. Можете да персонализирате и тапета, а понеже това е Android 12, операционната система автоматично може да коригира цветовата си схема за определени приложения въз основа на неговия цвят.


Решетката с иконки на приложения обаче не може да се персонализира особено много. Тя позволява само решетка от четири реда икони без поддръжка за папки. Менюто с настройки също е по-различно в сравнение с по-старите версии на OxygenOS, така че може да ви отнеме известно време, за да намерите някои неща, но се свиква. Или може би на мен ми е странно, защото не съм ползвал телефони от тази марка. Телефонът не идва с прекалено много инсталиран софтуер от типа bloatware, въпреки че има няколко приложения, които можете да деинсталирате по желание. Що се отнася до софтуерните актуализации, OnePlus 10T 5G трябва да получава поне три години основни версии на операционната система (това ще рече поне до Android 15 вкл.) и общо четири години актуализации за сигурност. След това ще му мислите!

 

Опасни връзки


Знаете, че обичам аналогията с киното, но бързам да предупредя, че 5G връзките не са вредни за вашето здраве! Това се доказа вече след няколкото години работа на тези мрежи, включително в България. Да сте виждали падащи птици от небето?
Напротив, този модел неслучайно има добавено 5G в името си – да, той поддържа буквално всякакви видове свързаност, включително новото поколение за суперскоростен трансфер на данни през мобилната мрежа. Ако обаче искате да пестите мобилния си трафик (вашият оператор не раздава щедро и с шепи мегабайтите трансфер), то в този телефон ще се радвате и на последна версия на Wi-Fi (802.11 аx), 2x2 MIMO технология за по-добър обхват, както и 2.4 и 5 гигахерцови канали. За връзка с други устройства или топ модели аудиослушалки се поддържа най-новата версия на Bluetooth – 5.2, включваща съвместимост с SBC, aptX HD, LDAC и AAC. NFC технологията също е налична, а с нея не само може да сдвоявате съвместими устройства, но и да плащате на място в магазина с телефона си, вместо да вадите портфейл или кредитната си карта. Поддържат се и всички варианти на сателитно позициониране, вкл. превърналият се в стандарт GPS, плюс руската GLONASS и някои „екзотични“ стандарти.

 

Смартфонът винаги трябва да има мощна камера


И този модел не прави изключение по отношение на този „закон“. Да, вероятно Pro версията на OnePlus е с по-добра камера (не съм имал възможност да я видя), но лично за мен тази на 10T 5G е достатъчно добра. Той има това, което може да се нарече система от камери от среден или дори висок клас. Включва основна камера, ултраширока и макро (без телефото). Основната е доста сериозна по моите критерии и има 50 мегапиксела разделителна способност (ужас, дори DSLR-ът ми е само с 16!), размер на сензора 1/1.56 инча, бленда f/1.8 и фокусно разстояние 23.6 мм еквивалент. Зная, че тези данни може да не ви говорят много, но със сигурност само преди няколко години те звучаха като научна фантастика, особено когато говорим за телефон с няколко милиметра дебелина!


Основната камера е базирана на сензора Sony IMX 766, който има и стабилизация. Ултраширокият и обектив разчита на сензор 1.12µm размер на пиксела и може да покрива почти 120-градусово зрително поле, а освен това има бленда f/2.2, а фокусът е фиксиран. Към тези две камери се присъединява и 2MP камера за близки планове, която има ефективно разстояние на заснемане от 2 до 4 см. За да снимате буболечки и цветенца, разбира се!


За селфита OnePlus 10T 5G използва 16 мегапикселова матрица с фокусно разстояние от 24 мм и фиксиран фокус. Блендата там е f/2.4, което ще рече, че приема доста светлина, а това е добре за фотографиите. Приложението за камерите е същото като на всеки друг телефон, работещ с OxygenOS, с изключение на моделите, ползващи камера на легендите от Hasselblad (мисля че такава е при OnePlus 10 Pro версията).


Когато снимате, плъзгането на визьора или скролера отдолу превключва между режимите, а допълнителните екстри можете да намерите в подменюто „Още“. Има опция за пренареждане на режимите по ваш вкус. Менюто с общи настройки се намира под бутона с три точки в горния десен ъгъл на визьора. Естествено, наличен е и Pro режим, който предлага контрол върху обичайните неща като ISO, експозиция, баланс на бялото, ръчен фокус и скорост на затвора. Има също фокусиране и хистограма, които да ви помогнат да се ориентирате какви снимки правите.


На дневна светлина основната камера на OnePlus 10T е в състояние да направи наистина добри (според моите критерии) снимки. Цветовете са живи, а балансът на бялото е точен, но разбира се – внимавайте, когато снимате цветя! Ако искате допълнително усилване на наситеността на цветовете, изкуственият интелект в софтуера ще го направи. Не че съм фен на такова нещо, но понякога може да е нужно, признавам.


One Plus 10T 5G няма оптично приближение, но все пак софтуерното 2x създава достатъчно добри увеличени и приближени изображения. Те нямат максимум детайли в пикселите, за да пресъздадат сложни текстури, но правите линии на обектите са доста добре видими. Браво на софтуерните инженери! Ако снимате на тъмно, разбира се снимките ще са с доста фонов шум, а ако ползвате ултрашироката камера може да ви се стори, че някои сенки са твърде тъмни. Недейте да я упреквате обаче за нейния динамичен обхват – това все пак не е професионална камера и дори не прави автофокус. Затова ако снимате с нея отблизо – внимавайте. Ползвайте „макро“ камерата за това.


Ако снимате хора (нещо, което аз много обичам), съветвам ви да ползвате портретния режим на OnePlus 10T 5G. Той идва с опция за снимане при две различни нива на увеличение - естественото зрително поле на основната камера и 2x увеличено изрязване. По принцип първото ще ви осигури по-добро качество, но пък може да изкриви чертите на лицето, ако снимате отблизо, а второто означава подобрена перспектива, но пък по-ниски резултати на ниво пиксели. Експериментирайте и ще намерите сами баланса.

 

Селфита, лъжи и видео


Шегувам се, лъжи няма! Но когато става дума за едни от най-обичаните от всички снимки (селфитата сами или с близки и приятели), то трябва да знаете че тези, създавани от OnePlus 10T 5G, са доста добри. Цветовете като цяло са много приятни, макар и да са леко наситени в някои сцени, което аз харесвам. Динамичният диапазон е отличен, за сметка на детайлността – все пак този сензор не е толкова голям и мощен. Въпреки това, когато става дума за кадри, които публикувате предимно в социални мрежи, тези изображения ще изглеждат доста добре и ще ви вършат чудесна работа.


Що се отнася до записа на видео, OnePlus 10T 5G поддържа видеозаписи в различни разделителни способности – чак до 4K при 60 кадъра в секунда! Да, само с основната си камера, но това е напълно логично. Освен това няма възможност за снимки в 8K (нещо, което някои телефони предлагат), но пък и нещо което така или иначе аз смятам за безсмислено към момента. За жалост ултрашироката камера не може да прави 4K видео (няма нужните пиксели в сензора си), а също така не поддържа 1080p при 60fps. Но все пак не забравяйте – това е телефон, а не видеокамера за снимане на блокбъстери.


Радващо е, че имате и опция за използване на кодека h.265 (HEVC), който може много по-ефективно да използва хардуера ви в сравнение с кодека h.264. Освен това HEVC компресията означава и по-малки по размер файлове, но пък внимавайте после на какви устройства ще ги пускате, защото не всички се справят с нея. Затова пък оптичната стабилизация винаги е включена, а аудиото се записва в стерео режим при 96kbps. Аз направих опит да запиша няколко клипчета при дневна светлина с основната камера и се оказа че те имат отлични нива на детайлност. Рязкостта им не е прекалена, затова и изглеждат доста реалистични. Цветовете са живи и много приятни, а високото ниво на контраст, благодарение на OLED екрана (ако гледате на него), допринася за цялостното изживяване.


Ако трябва да претеглим всичко казано до момента


Започвам с това, че не трябва да забравяте за относително конкурентната цена от 1 699 лв. за модела. Много флагмански, мощни и бързи модели на други компании се продават на цени с около 1 000 лв. отгоре, което не е без значение. Липсата на IP68 защита срещу прах и влага, премахването на Alert бутона, липсата на безжично зареждане и липсата на телефото камера може да се считат за минуси на модела. Плюсовете обаче са очевидно доста повече. Получавате сериозен живот на батерията, още по-драматично ултрабързо зареждане, а за скоростта на работа на процесора и топ качеството на екрана няма нужда да ви убеждавам – те са дело на най-бързия Android чипсет на пазара днес. Освен това дисплеят е много ярък и красив, достига 120 Hz, основната камера е добра за снимки и видео през деня или нощем, а стерео високоговорителите са изненадващо добре звучащи.


По своята същност OnePlus 10T е телефон от по-висок спрямо средния клас с първокласен чипсет и водеща дори за топ класовете способност за зареждане. Откровено признавам, че на мен този телефон доста ми допада заради своята скорост, лекота при работа, наличие на топ съвременни технологии и цена. Ще се радвам да го притежавам и ще следя занапред какво ще предлагат инженерите на компанията.

 

Технически характеристики


Корпус: 163 x 75.4 x 8.75 мм, 203.5 г; предно и задно стъкло (Gorilla Glass 5)
Дисплей: 6.7“ Fluid AMOLED, 1 милиард цвята, 120Hz, HDR10+, резолюция 1080x2412 пиксела, съотношение на страните 20.1:9, 394ppi
Чипсет: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm), осем ядра, GPU: Adreno 730
Памет: 128GB + 8GB RAM или 256GB + 16GB RAM
Софтуер: Android 12, OxygenOS 12.1
Задна камера: Широкоъгълна (основна): 50 MP, f/1.8, 24 mm, 1/1.56', 1.0µm, PDAF, OIS; Ултраширокоъгълна: 8 MP, f/2.2, 120?, Макро: 2 MP, f/2.4
Предна камера: 16 MP, f/2.4, 24 мм (широкоъгълна)
Заснемане на видео: Задна камера: 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Предна камера: 1080p@30fps.
Батерия: 4800mAh, бързо зареждане 150W
Екстри: Четец на пръстови отпечатъци, NFC, Bluetooth 5.2, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, стерео говорители, акселерометър, жироскоп, сензори за околна светлина, близост и трептене, заден сензор за цветна температура