След ограниченията върху личните телефони: как да запазим интерактивния урок в съвременното училище
15
юли
През последните години дигиталните технологии промениха начина, по който учителите могат да преподават. Онлайн тестове, интерактивни упражнения, игрови елементи и незабавна обратна връзка постепенно се превърнаха в част от съвременната класна стая и помогнаха на много преподаватели да направят уроците по-ангажиращи и динамични.
В редица български училища част от тези дейности се реализираха и чрез личните мобилни устройства на учениците. Днес обаче учебната среда се променя. Ограничаването на използването на лични телефони по време на учебния процес поставя учителите пред нов въпрос:
Ограничаването на телефоните – пречка за дигиталното обучение или нова възможност?
Все повече изследвания, както и ежедневният опит на учителите, показват, че неконтролираното използване на лични телефони в класната стая влияе върху концентрацията, дисциплината и взаимоотношенията между учениците.
Най-често училищата се сблъскват с едни и същи предизвикателства:
• вниманието на учениците лесно се разсейва;
• известията от социални мрежи и чат приложения прекъсват учебния процес;
• правят се снимки и видеозаписи, които се разпространяват без съгласие;
• увеличава се рискът от кибертормоз и конфликти между учениците.
Ограничаването на използването на личните телефони не означава отказ от технологиите. Напротив - то дава възможност дигиталните инструменти да бъдат използвани по по-целенасочен, контролиран и ефективен начин.

Много учители си задават един и същ въпрос: как да поддържаме учениците активни и ангажирани без личните им телефони?
През последните години в редица български училища личните мобилни устройства намираха място и в учебния процес. Чрез образователни платформи за тестове, викторини и интерактивни упражнения учителите можеха да:
• провеждат бързи тестове и проверки на знанията;
• получават незабавна обратна връзка за разбирането на учебния материал;
• въвеждат игрови елементи, които правят уроците по-динамични;
• ангажират целия клас в интерактивни дейности.
Истинската стойност обаче никога не е била в самия телефон. Смартфонът беше просто средство, чрез което учителят използва съвременни методи на преподаване.
Всъщност ангажиращият урок се основава на:
• активното участие на учениците;
• навременната обратна връзка;
• игровите елементи;
• възможността учителят да проследява усвояването на материала в реално време.
Нито една от тези практики не изисква личен телефон в ръцете на всеки ученик. Това означава, че училищата не трябва да избират между интерактивното обучение и ограниченията върху използването на лични телефони. Необходим е инструмент, който предоставя същите възможности, без разсейването, което носят личните устройства.
Classwise – интерактивно обучение без лични телефони
Classwise от Photon Education е разработен именно с тази цел – да даде възможност на училищата да провеждат интерактивни уроци, без да разчитат на личните устройства на учениците.
Системата включва:
• приложение за учителя с богата библиотека от готови учебни ресурси;
• ученически устройства Classpad;
• хъб за свързване;
• станция за съхранение и зареждане.
С Classwise технологията остава част от учебния процес, но вече е изцяло под контрола на учителя.
Еднакви възможности за всички ученици
Когато интерактивните дейности се провеждат чрез лични устройства, възникват различни практически затруднения. Не всички ученици разполагат с еднакви телефони. Някои устройства са по-стари, други са без достатъчно батерия, трети имат ограничен достъп до интернет или работят по различен начин с отделните приложения.
С Classwise всеки ученик работи с еднакво устройство и разполага със същите възможности за участие. Това гарантира равен достъп до учебния процес и улеснява организацията на урока.

По-малко разсейване, повече концентрация
Личният смартфон е създаден за много различни дейности – комуникация, социални мрежи, игри, видео съдържание и развлечения. Дори когато се използва за учебна задача, разсейващите фактори остават само на едно докосване разстояние.
Classpad е разработен с една единствена цел: участие в учебния процес. Така вниманието на учениците остава насочено към урока, а не към известията или приложенията на телефона.

По-малко време за подготовка
Освен устройствата, Classwise предоставя на учителите богата библиотека с готови ресурси и инструменти за лесно и бързо създаване на съдържание. Това позволява уроците да бъдат подготвяни по-бързо и дава възможност учителят да отделя повече време за самото преподаване и работа с учениците.
Лесно внедряване
Classwise работи през уеб браузър или приложение за компютър, като не изисква инсталиране на сложен софтуер или инвестиции в сървърна инфраструктура. Classpad устройствата не се нуждаят от интернет връзка, което осигурява надеждна работа без натоварване на училищния интернет.
Игровизация и незабавна обратна връзка
Игровите елементи превръщат ученето в по-ангажиращо преживяване и мотивират учениците да участват активно.
След всяка дейност учителят получава незабавна информация за резултатите на целия клас и може веднага да прецени кои теми са усвоени и къде е необходимо допълнително обяснение.
Нов модел за дигитално обучение
Ограничаването на личните телефони не означава край на интерактивното обучение. Напротив, то създава възможност технологиите да бъдат използвани по начин, който подпомага ученето, без да отвлича вниманието на учениците.
Classwise показва, че съвременният урок може да остане динамичен, ангажиращ и достъпен за всеки ученик, като едновременно с това:
• ангажира целия клас;
• намалява разсейването;
• осигурява равни възможности за участие;
• улеснява работата на учителя;
• предоставя незабавна обратна връзка за напредъка на учениците.
Училището без лични смартфони не е крачка назад. То е възможност технологиите да бъдат използвани по начин, който служи на образованието, а не се конкурира с него. Именно това предлага Classwise – дигитално решение, създадено специално за нуждите на съвременната класна стая.
