Моля, въведете вашето потребителско име и парола.
Изчакайте зарежда се ..
Изчакайте зарежда се ..

Как да архивирате информацията си превантивно, за да не я загубите?

2024

12

дек.

Съхранението на данни е критично важно в дигиталния свят и това не е клише. Независимо дали сте домашен потребител, ентусиаст, фрийленсър или пък притежавате малък бизнес, организацията в архиви на данните и редовното извършване на бекъпи са ключови фактори за „дългия живот“ на вашите файлове и всякаква ценна информация. Всъщност, след като пазите все някъде тези файлове, те определено струват нещо за вас, нали?

 

 

Защо редовните бекъпи са толкова важни?
Първият и най-прост отговор е логичен – „предотвратяване на загубата на данни“. Ако още не сте пострадали от това бедствие, то или ще ви се случи в даден момент от живота, или… благодарение на тази статия ще вземете мерки, за го избегнете. Загубата на информация може да бъде причинена от хардуерни повреди, компютърни вируси, дори човешки грешки или природни бедствия! Затова редовните бекъпи гарантират, че ще разполагате поне с едно копие на важните си файлове, което да възстановите в случай на нужда.
Вашата ценна информация може да пострада от случайни редакции на важни файлове, изтриване или дори вследствие софтуерни актуализации (спомнете си какво се случи тази година след ъпдейта на хиляди системи, използващи Crowdstrike). Минимален дефект в някой твърд диск или по-страшното – наводнение, пожар или земетресение, могат да доведат до огромни загуби на информация. Но… не и ако разполагате с бекъп.


Как да организираме ефективното архивиране на информацията?
За щастие продукти, като новият Asustor LOCKERSTOR 4 Gen3 (AS6804T) съществуват именно заради това – да предоставят редица начини и технологии за архивиране на информация. Освен че това NAS (Network Attached Storage) устройство разполага с 4 отделни твърди диска, организирани в RAID масив за предпазване от повреда в някой от дисковете, чисто софтуерно то предлага най-различни начини за бекъп. Най-простият вариант е да използвате свободното му място като „споделена папка“ по вътрешната LAN мрежа, където да „изсипвате“ периодично важните си файлове.


Ако ежедневно създавате множество файлове, или ги променяте често, най-доброто решение е да организирате ежедневен бекъп или синхронизация за всичките тях. Така ще можете да съхранявате не само всички ваши работни файлове, но дори и техни версии назад във времето. В това число влизат всякакви текстови документи, проекти, счетоводни записи, снимки и др. Седмичният бекъп също е добро решение, но обикновено се прави, когато почивате през уикенда и не искате да натоварвате мрежата си през работни дни с огромен трафик на данни - ако например имате няколко работещи виртуални машини в NAS-а, които са с размер стотици гигабайти.

 

Няколко конкретни бекъп решения
За да не говоря чисто теоретично, ето само част от функционалностите за бекъп, с които разполага Asustor LOCKERSTOR 4 Gen3 (AS6804T). На първо място имайте предвид, че още с форматирането на файловата система е добре да изберете BTRFS (вместо NTFS), или да създавате iSCSI дялове, защото след това ще можете да използвате една супер полезна функция на NAS-а, а именно създаването на моментни „снимки“ на цялата файлова система, чрез Snapshot Center. Той може да запазва до 256 snapshot-а на всеки дял, през различен интервал време (от 5 минути нагоре), като по този начин създава бекъп на променените файлове след предишното архивиране. Така ако случайно сте променили или загубили някаква информация, ще имате доста възможности назад във времето за да я върнете обратно.


Ако искате да копирате и синхронизирате файловете от вашия компютър или няколко такива от локалната си мрежа, можете лесно да го направите към NAS устройството, посредством функции, като File History (запазваща версии на файловете от вашите папки към споделен дял на мрежовото устройство), или да ползвате софтуер за бекъп или синхронизация на файловете ви към мрежата (Cobian Backup, KLS Backup и др.).


Data Sync Center и Cloud Backup Center пък комбинират множество популярни облачни услуги. Чрез тях можете да синхронизирате файловете си към външна услуга (например Google Drive, Dropbox, OneDrive и др.), или пък да правите незабавни или планирани резервни копия в услуги, като Amazon S3, Backblaze B2, IBM Cloud, Microsoft Azure Blob Storage, Google Cloud Storage, Box и др. Така реално създавате ваш собствен „хибриден облак“, който може да съхранява данните ви онлайн и офлайн, запазвайки ги максимално защитени. Това е т. нар. „географски бекъп“, запазващ данните далеч от дома ви, в случай на природно бедствие например.


И още нещо интересно. Технологията за „студено архивиране“ MyArchive, превръща твърдите ви дискове в преносими архиви за съхранение. Тя дава възможност докато NAS-а работи, да вадите и поставяте нов твърд диск, в който да архивирате информация, а след това да го извадите обратно и приберете на сигурно място. Да, като том на книга! Ако се наложи някой ден тази запазена информация да се използва, просто го поставяте обратно и веднага получавате достъп до нея.

 

Още няколко топ характеристики на Asustor LOCKERSTOR 4 Gen3 (AS6804T)
Не забравяйте, че освен архивиране и управление на данни, новото NAS устройство може да прави десетки други „неща“. Благодарение на процесора си AMD Ryzen Embedded V3C14 (четириядрен с честота 2.3 GHz, достигаща до 3.8 GHz в Turbo режим), той има мощност за тежки задачи като видео обработка и виртуализация. Да, ще можете да инсталирате виртуални операционни системи, който да работят директно от него, а дори да стартирате Docker контейнери, използвайки приложението Portainer.


Основната му оперативна памет е 16GB DDR5-4800 ECC RAM. Това е високоскоростна памет от сървърен клас с възможност за разширяване до 64GB, която дава възможност да стартирате от NAS-a най-различни приложения – уеб сървъри, PLEX, собствени облачни системи и дори приложения за компресиране на видео, като HandBrake. Четирите налични M.2 PCIe 4.0 слота допълнително ще ускорят огромният по обем пренос на данни, ако добавите там NVMe SSD дискове разбира се.


По отношение на мрежата това е най-мощният NAS от този клас, който съм виждал! Той притежава не само два 5 гигабитови Ethernet порта, но още два - 10 гигабитови! Така можете да организирате няколко мрежови конфигурации за супербърз трансфер на данни, позволяващи едновременно да правите големи по обем бекъпи, без да се налага да спирате работа с NAS-устройството.


За допълнителни бекъпи или синхронизации, са предвидени още цели три супербързи USB 3.2 Gen 2 Type-A порта, поддържащи скорости до 10 Gbps! А ако се наложи, можете дори да го „събудите от разстояние“, благодарение на поддръжката на Wake on LAN и Wake on WAN.